Sunt 14 trasee de transport în Tulcea, dintre care sâmbăta circulă 8, iar duminica 5. Acestea sunt:
1- Neptun-str. I. L. Caragiale-str. Gavrilov Corneliu-str. Mică-str. Păcii-str. Isaccei-str. Taberei-Navaliştilor
Acest traseu este deservit în principal de BMC-uri, DAF-uri şi un Grivbus, de obicei Tl 44 STP. În jurul orei 14:10, Grivbus-ul intră pe linia 14, aşa că, în locul său, intră un midibuz Isuzu.
1 barat- Liceul Agricol "Nicolae Cornâţeanu"-str. Isaccei-str. Păcii-str. Eternităţii-Penny C5(ANL)
Acest traseu este deservit în principal de midibuze Isuzu şi un Grivbus. Uneori mai apare câte un DAF.
2- Neptun-str. I. L. Caragiale- str. Gavrilov Corneliu- str. Mică- str. Păcii- str. Isaccei- str. Lacul Ciuperca- str. Ing. Dumitru Ivanov- str. Portului- STX Poarta 1/2
Liniile 2, 2 barat, 2c şi 7 sunt un fel de convenţii pentru şantierul naval. Spun un fel pentru că sunt considerate linii urbane, deşi nu au decât câteva curse pe zi.
Unele curse au capăt la Poarta 1, altele la Poarta 2.
Acest traseu este deservit de BMC-uri şi DAF-uri.
2 barat- Penny C5-str. Viticulturii-şos. Barajului-str. Câmpului-str. 1848- str. Spitalului- str. Isaccei-str. Lacul Ciuperca- str. Ing. Dumitru Ivanov- str. Portului- STX Poarta 1/2
Acest traseu este deservit de DAF-uri, BMC-uri, iar uneori, Isuzu.
2c- Tabăra Bididia- str. Elizeului-str. Păcii- str. Eternităţii- str. Viticulturii- şos. Barajului- str. Isaccei- str. Lacul Ciuperca- str. Ing. Dumitru Ivanov- str. Portului- STX Poarta 2
Acesta este cel mai lung traseu din Tulcea, dar şi cel mai greu de observat. Circulă doar în timpul săptămânii, cu câte o cursă pe zi
. De asemenea, acesta parcă nu există. Niciun şofer sau dispecer pe care l-am întrebat până acum n-a auzit de acest traseu.
3- Câşliţa- com. Mineri- str. Isaccei- str. Păcii- str. Mahmudiei- str. Malcoci- str. Dianei- str. Elizeului- Tabăra Bididia
Acest traseu este deservit cu 2 ture în timpul săptămânii şi 1 în week-end. De obicei este deservit de BMC-uri, dar uneori apar un Grivbus sau midibuz(e) Isuzu.
Este singurul traseu care iese din oraş.
3 barat- Lidl- str. Babadag- şos. Barajului- str. Câmpului- str. 1848- str. Spitalului- str. Isaccei- str. Păcii- str. Viticulturii- str. Mahmudiei- str. Elizeului- Tabăra Bididia
Acest traseu este deservit de un Isuzu, de obicei Tl 23 STP. Sunt 4 curse pe zi în timpul săptămânii. În week-end nu circulă deloc.
4- Peco- şos. Barajului- str. Câmpului- str. 1848- str. Spitalului- str. Isaccei- str. Păcii- str.Mică- str. Gavrilov Corneliu- str. I. L. Caragiale-Neptun
Acest traseu este deservit de BMC-uri şi DAF-uri. Acesta este cel mai util traseu din Tulcea, împreună cu 1, 1 barat şi 3.
4 barat- Lidl- str. Babadag- şos. Barajului- str. Câmpului- str. 1848- str. Spitalului- str. Isaccei- str. 9 Mai- str. Gloriei- str. Fraţilor- str. Prislav- GELCO
Acest traseu este deservit de un Isuzu sau Grivbus, iar ocazional de un BMC. Sâmbăta circulă până prin jurul orei 14:00. Duminica nu circulă deloc.
5- Gelco- str. Prislav- str. Orizontului- str. Elizeului- str. Mahmudiei- str. Viticulturii- şos. Barajului- str. Câmpului- str. 1848- str. Spitalului- str. Isaccei- str. Taberei- Navaliştilor
Acest traseu este deservit de un Isuzu, iar foarte rar, de un Grivbus. Are doar o tură, care vine mereu la o oră şi 40 de minute.
7- ANIF- str. Viticulturii- str. Babadag- str. Păcii(dus)/str. Unirii(întors)- str. Isaccei- str. Lacul Ciuperca- str. Ing. Dumitru Ivanov- str. Portului- Port Industrial
Acest traseu este deservit de un Isuzu, de regulă Tl 23 STP, sau un Grivbus, foarte rar de un BMC. Are 6 curse pe zi, care nu circulă sâmbăta şi duminica.
8- Liceul Agricol "Nicolae Cornâţeanu"-str. Isaccei- str. 9 Mai- str. Gloriei- str. Fraţilor- str. Prislav- str. Fabricilor- Campofrio
Acest traseu este deservit de un Isuzu, doar în timpul săptămânii. este folosit în general de muncitorii de la abatorul Campofrio şi de elevii Liceului Agricol care stau în estul oraşului.
14- Peco- şos. Barajului- str. Câmpului- str. 1848- str. Spitalului- str. Isaccei- str. Taberei- Navaliştilor
Acest traseu este folosit de obicei de elevii Liceului Naval "Anghel Saligny". Are doar o cursă, care circulă doar în timpul săptămânii.
14 barat- Liceul Agricol "Nicolae Cornâţeanu"-str. Isaccei- str. Spitalului- str. 1848- str. Câmpului- şos. Barajului- Peco
Acest traseu este folosit de obicei de elevii Liceului Agricol care stau în zona Peco. Nu circulă în week-end şi nici în timpul vacanţelor şcolare.
De asemenea, au mai existat şi liniile 6 şi 15.
Linia 6, din câte ştiu, circula pe traseul GELCO- str. Prislav- str. Pescarilor- str. Alexandru cel Bun- str. Dianei- str. Mahmudiei- str. Viticulturii- şos. Barajului- str. Câmpului- str. 1848- str. Spitalului- str. Isaccei- Liceul Agricol "Nicolae Cornâţeanu". Orarul ei mai poate fi găsit la capătul de la Liceul Agricol şi în staţia "Stadionul Tineretului"(după sensul giratoriu de la capătul străzii Dianei, luaţi-o pe str. Mahmudiei. Cam la 100m de sens giratoriu, pe dreapta, va fi o alveolă cu o tăbliţă îndoită prinsă de un stâlp.).
Linia 15 apare pe vechile tăbliţe de staţie. Unul din capete era la Liceul Naval (Navaliştilor).