Discutii despre trasee si programe de circulatie

Discutii privind traseele mijloacelor de transport in comun

Re: Discutii despre trasee si programe de circulatie

Mesajde AndreiSYA » Mar 17 Sep 2019, 23:03

Probabil așa este, dar dacă era să fie cum este situația descrisă inițial, trebuia să mă aștept să văd și ceva în presă legat de asta. La noi cum apare ceva "wow" ziariștii sunt plini de "salivă" să capete audiențe pe un anumit subiect. Sau este ceva "manevrat" și să nu se afle? Spun, nu știu acum...
AndreiSYA

Mesajde Dr2005 » Mie 18 Sep 2019, 08:26

Pe Ghencea sunt exproprieri făcute de primărie, deşi e vorba de clădiri ridicate în ultimii 10 ani. Presimt că o să se lase cu procese.
Tot acolo, din ce am văzut în proiect, vor dispărea parcările în spic de pe partea dreaptă, precum şi toţi copacii dintre parcări şi trotuare, că şi aşa avem prea mulţi în Bucureşti...
Dr2005
Site Admin

Mesajde AndreiSYA » Mie 18 Sep 2019, 11:55

Iar duamna doreste să respirăm aer curat. Și asta a fost una din glumele alea preferate de mine cel mai mult.
AndreiSYA

Mesajde Dr2005 » Mie 18 Sep 2019, 15:14

O să vă pun o poză cu maşina mea după 2 zile de stat într-o parcare în spic pe Prel. Ghencea, să vedeţi cum arată. Se pune întrebarea unde o să o parchez când s-or desfiinţa locurile de parcare? Că de la Primăria Sector 6 aştept răspuns din 2016, în vreme ce locurile de reşedinţă sunt pline de maşini cu numere de IF, PH, BC, SV, dube, taxiuri şi, mai nou, maşini de Uber, Yango şi Bolt (că tot sunt branduite acum), în condiţiile în care, cel puţin teoretic, locurile de reşedinţă nu se dau decât celor cu domiciliul în zonă, cu maşina înmatriculată în B şi doar pentru autoturismele pe persoană fizică, nu pe firmă sau PFA.
Dr2005
Site Admin

Mesajde 133 » Mie 18 Sep 2019, 20:54

Toate masinile parcate "la bulevard" dupa doua zile sunt ca porcu'. Bucurestiul e oras de campie, bate vantul, matura Baraganul, la Bucuresti ploua cu "nisipi saharian". Nu mai spui ca apa de ploaie nu spala mai nimic, ba mai scoate si rahatul pe asfalt cand refuleaza. :mrgreen:
Legat de parcarile ocupate de masini de provincie pe locurile ADP treaba e foarte simpla, niste proprietari de apartamente la bloc si-au facut vila in Ilfov, s-au mutat, si-au luat masina cu ei dar au lasat-o inmatriculata la Bucuresti ca sa ofere chiriashilor bagati la bloc si loc de parcare. Este neregulamentar dar se practica in :twisted: i. Nu-i mai pui pe blocatarii maimutoi care si-au luat 4 tigai la 2 soferi. Oricum, stai sa-i vezi in actiune reala, momentan e basm, nu cred in tramvai pe Prelungirea Ghencea decat daca invie Ceausescu (doamne feri).
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/

Give a good man fire power and he will never run out of people to kill.
133

Mesajde 133 » Joi 10 Oct 2019, 21:51

Am trecut cu vederea noul proiect al duamnei cu Kent C10 pentru nu stiu ce scoala sufletului cu 'staif' din sectorul 3. Doar ca azi mi-a parvenit din zbor un zvon cum ca PMB 'consulta' publicul cu privire la achizitia a inca 300 vehicule (clasa mica) de transport persoane pentru linii scolare, diesel/hibrid/electrice!!!
Fişiere ataşate
IMG_20191010_123648.jpg
Iata si un autibuz din categoria 'scolar' azi la lucru pe Bd. Basarabia. Ma intreb de cati ani n-a mai vazut Bd. Basarabia autobuze pe segmentul Muncii-Diham (Hurmuzachi-Chisinau pe rit nou).
IMG_20191010_123712.jpg
IMG_20191010_123756.jpg
IMG_20191010_123852.jpg
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/

Give a good man fire power and he will never run out of people to kill.
133

Anterior

Înapoi la Traseele mijloacelor de transport in comun