Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Discuţii privind infrastructura mijloacelor de transport în comun

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Vin 29 Sep 2017, 19:51

S-au plantat lampi de trotuar de la Bd. Biruintei (pod) pana la Granitul (acolo unde sunt stalpii noi). Sunt reciclate nu noi, dar... macar sunt.
Au bagat vreo 4 console noi cu lampi si de la Fundeni spre Delfinului dar mai e destul de completat, in special la Delfinului unde sunt foarte multi stalpi fara.

In schimb... pe langa disparitia afiselor cu puz-ul pentru parcarea de la Granitul au inceput sa dispara de pe gardul marelui gropa inclusiv din schitele arhitecturale cu modelul parcarii! In locul lor apar reclame imobiliare clandestine! :twisted: Probabil ca peste vreo 3 ani vor renunta definitiv la idee si vor tranti o bucla simpla de tramvai la loc, si eventual ceva copertina banala peste statia de autobuz de langa. :twisted:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Cativa stalpi deja avariati (unul din ei la o luna dupa ce a fost plantat nou)... neinlocuit nici pana in ziua de azi...
Imagine

Asfalt marca radion. Sunt curios daca la fel o sa iasa si asfaltul de la parcul Garii de Nord, gard in gard cu ministerul... :twisted:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Mar 03 Oct 2017, 21:00

Au inceput sa apara timid cateva lampi noi la Delfinului, pentru toatuar deocamdata. Mai sunt lipsa inca vreo 30 de bucati pentru carosabil si consolele aferente in rond Delfinului si mai departe spre Fundeni, pe unii stalpi. Unele pe stalpii de tramvai, altele pe stalpii subtiri dedicati platati pe bretele de ocolire a rondului.
Radionii scormonisera in iarba de pe linii in apropiere de rond, ca era ceva inundatie, s-o fi spart vreo duza de la irigatii, din aia made in China...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Mie 04 Oct 2017, 19:24

Sos. Pantelimon, balcanismul la el acasa! :twisted:

Nenii de la Luxten isi fac de lucru cu iluminatul pe la Spital, pe la Fundeni... printre "comerciantii" de nimicuri imprastiati pe trotuare. Cred ca sentimentul lor este nepretuit! :twisted:
Imagine

Imagine

Imagine

La Granitul... parcarea e la liber. Atat de liber incat s-a reusit blocarea traficului!
Imagine

Imagine

Imagine

Daca va intrebati ce fac nenii aia cu dublacabina galbena cu platforma... va spun eu ca completeaza cu pamant un fagas sapat in greentrack de roata unui camion care n-a putut sa treaca sapatamana trecuta de cretinii parcati in batjocura pentru ca... locala doarme in papuci pe bretea in apropiere de Spital! :twisted:
Imagine
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Vin 06 Oct 2017, 19:46

S-au demontat lampile de pe console la 3 stalpi vechi din intersectia Pantelimon cu Fundeni, ma intreb de ce nu au dat jos si consolele sa le mute mai spre sectia 9, in completarea consolelor vechi ce au fost mutate pe stalpii noi. N-au atacat inca la modul serios rondul Delfinului.
Ma intreb daca de la Fundeni la Delfinului va ramane provizoratul cu consolele si lampile vechi mutate pe stalpii noi sau se reface integral iluminatl ca pe tronsoanele Biruintei-Granitul-Fundeni si Delfinului-Iancului.
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Dum 08 Oct 2017, 17:03

Inca mai parcheaza cate o maimuta in rond la Delfinului, pe directia Chisiau-Granitul, desi acolo e spatiu de garare a unui potential vagon defect care este impins pana la rond.
Imagine

Imagine

Iarba e frumoasa...
Imagine

Fadroma si telemacul RATB stationate la Delfinului de peste o satamana sunt inca acolo. Posibil sa inlocuiasca din longrinele de pe Chisinau.
Imagine

Si... mai apar din consolele si lampile lipsa pe tronsonul Fundeni-Granitul.
Imagine
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Mie 11 Oct 2017, 22:01

Greu cu completarea iluminatului in rond Delfinului. Probabil Luxtenilor le este frica sa se expuna prea mult in zona, ca sa nu fie solicitati sa rezolve si dezastrul de pe Doamna Ghica! :twisted:
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Joi 12 Oct 2017, 22:28

Iluminatul in rondul Delfinului a inceput sa prinda contur.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Mar 17 Oct 2017, 22:10

S-a mai completat iluminatul si pe tronsonul Iancului (Megamall)-Delfinului, ca si aici erau niste lacune. :)
In rond rasar rand pe rand console cu lampi. De notat ca toate consolele care se monteaza sunt noi, lampile sunt in buna parte reciclate.
Imagine
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde Dr2005 » Sâm 21 Oct 2017, 14:39

Au fost închise porcăriile alea de piste de biciclete. Dar, ca de obicei, primăria a montat indicatoarele înspre stradă, nu înspre piste, la fel cum a făcut şi pe Iuliu Maniu, iar unii poliţai pot interpreta diferit acele indicatoare.
Avatar utilizator
Dr2005
Site Admin
 
Mesaje: 2711
Membru din: Dum 21 Oct 2012, 22:25
Localitate: Bucureşti, Sector 6, Drumul Taberei

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Sâm 21 Oct 2017, 21:35

Care piste de biciclete... limba aia de asfalt dinstre carosabil si bretele este complet discontinua, este o rusine. Iar de la Coubertin la Delfinului... nu mai zic, niste termoplast pe trotuar. Dar bretelele de la Delfinului la Granitul sunt destul de practicabile, nu vin chiar mereu rachete lansate pe ele si poti merge lejer pe bicla. Oricum in buna parte masinile parcate pe banda 1 lasa un loc de circulat in banda aia fara sa jenezi cu bicla banda 2. Per total se poate circula cat de cat lejer, intr-un fel sau altul.
P.S. Au mai aparut niste lampi in rodnul Delfinului, probabil ca pe inturneric arata in sfarsit oarecum uman. Si mai sunt inca de pus, la final va fi cu totul altceva!
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Dum 29 Oct 2017, 20:13

Hait! Cum de mi-a scapat asta? :o :shock:

De pe 29.09 a fost consultare 15 zile pe puz! Si privind anuntul am trei observatii:

1. Terminal intermodal cu parcare supraterana, metrou, autobuze si metrou. Care metrou? Ca refacerea tramvaiului l-a scos din schema pentru vreo 3 decenii pe putin!
2. Parcare supraterana cu poza cu parcarea gandita initial, subterana! Astia or avea ochi?
3. Ca si la Piata Sudului, judecand dupa planuri si privind in teren... cred ca nu le va iesi in realitate ca in planuri!
Fişiere ataşate
34038906993_7f970542c1_c.jpg
Pe asta il stiam.
34038906993_7f970542c1_c.jpg (116.72 KiB) Vizualizat de 19318 ori
37964165546_5c86dbe059_c.jpg
37308430984_e6ba7b6106_c.jpg
PICT0009.jpg
PICT0009.jpg (57.8 KiB) Vizualizat de 19318 ori
PICT0011.jpg
PICT0011.jpg (74.8 KiB) Vizualizat de 19318 ori
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde ADY881 » Vin 03 Noi 2017, 17:30

Firesc că treceri pietonale terane nu-s, au desenat specialiștii treceri supraterane, cu lifturi.

Apropo am o întrebare de ordin general, dacă autobuzele MB Citaro care au în lățime 2,55m nu încap pe linia de tramvai(numit și culoarul unic) de pe Iancului, dacă PMB cumpără prin un miracol tramvaie franțuzești Alstom Citadis de 2,65m vor încăpea pe liniile din București?
Sau pentru ele va trebui să modificăm liniile?
Avatar utilizator
ADY881
 
Mesaje: 43
Membru din: Sâm 04 Ian 2014, 22:18

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Sâm 04 Noi 2017, 09:30

Ooo... bine ne-ati revenit domnu' ady! Asta e un semn. S-a suprasaturat m.u.p. de lobbysty si politruci si au inceput sa faca deportari? Nu mi-o luati in nume de rau dar treaba aia complet offtopic cu alstomu' trantita asa ca mucii in fasole intr-un subiect nascut aproape mort care este parkingul Granitul eu nu reusesc s-o potrivesc pe nicaieri decat pe la lobby sau reclama gratuita... Aveti rabdare sa gasesca primaria bani pentru ce mai are in derulare slowmotion si p'orma mai vedem ce si cum cumparam. Doar nu credeti ca factorii decizionali care conduc das auto or sa fie de acord sa-i depaseasca autobuzul pe linia de tramvai in timp ce ei stau blocati din propria prostie in ambuteiaje.
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde ADY881 » Sâm 04 Noi 2017, 15:17

Nu știam că-i o problemă un nume de tramvai, dacă se mai putea, l-aș schimba cu termenul general de ”tramvai modern low floor de capacitate mare”, dar nu mai pot. Deci îmi asum greșeala și nu se va mai repeta, dar întrebarea mea rămâne valabilă, pot tramvaiele moderne de lățime mare(2,65m) să intre pe liniile RATB, unde acum circulă maxim Bucururi LF de 2,45m?
Întreb asta căci am nevoie de o părere mai experimentată, pentru o postare pe blog.

pS Ironia a fost gratuită, era de ajuns să mi se pună că nume de companii pe forum nu se menționează.
Avatar utilizator
ADY881
 
Mesaje: 43
Membru din: Sâm 04 Ian 2014, 22:18

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Dum 05 Noi 2017, 21:10

Hmmm... cred ca este o intrebare fara raspuns... Ce-ar fi daca cerul ar fi verde... dar nu e... deci n-avem cum sa stim...
Eu cred ca ar trebui sa-l intrebam pe Babaluta, primarul care n-a mai asteptat sa investeasca PMB in arterele ce tin de ea si le-a luat la PS4 ca sa decime pomii ca la balamuc si sa ramana cu stalpii aiurea in drum. Poate o sa infiinteze si RATS4 cu tramvaie mai late decat infrastructura curenta, ca sa fie treaba proasta pana la capat!
A, uite ce idee buna, poate preia PS2 constructia parkingului de la Granitul!
P.S. Si eu am foarte multe intrebari dar am ajuns la concluzia ca decat sa astept raspunsuri pe internet mai bine le caut eu prin teren! And so i did! :)
P.S. 2 Daca e blog trebuie sa fie doar opinia proprie, nu cea corecta preluata de la altii. :twisted: Aparent nu stiti ce este acela un blog... :shock: :o
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde ADY881 » Dum 05 Noi 2017, 21:49

Eu am pus o întrebare elementară, iar în răspuns în loc de un răspuns da sau ba, am primit un tir de ironii, de învățări cum să-mi scriu blogu`.
Acum înțeleg de ce acest forum nu devine popular.
Avatar utilizator
ADY881
 
Mesaje: 43
Membru din: Sâm 04 Ian 2014, 22:18

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Dum 05 Noi 2017, 22:23

1. Eu am vorbit la modul cel mai serios.
2. Nu scrie nicaieri prin regulament ca asta este altceva decat forum, deci poti sa faci un post ce contine o intrebare la care sa nu obtii raspuns cu anii, pentru ca oamenii nu stiu sau nu sunt dispusi sa dea info moka, pentru a fi preluata pe bloguri ca idee proprie. :P
3. Popularitatea vine la pachet si cu neplaceri. Vezi notiunea de "diluare a continutului". Plus problemele de gestiune. Eu personal mi-am facut un scop din a evita popularitatea si a cauta mai repede profesionalismul.
4. "Intrebarea elementara" cred ca mergea mai repede in topicul general de la rubrica tramvaie, ca fapt divers. Caietele de sarcini se fac pentru infrastructura existenta. Cumpararea unui tramvai mai lat decat infrastructura curenta printr-un caiet de sarcini gresit se numeste neglijenta in serviciu sau mai rau, abuz in serviciu si chiar coruptie in caz ca se ia urma unei intelegeri intre parti.

Pe Iancului nu este un culoar unic, este o linie de tramvai denivelata, exact cum este si pe Soseaua Giurgiului sau pe Viilor. Un culoar unic presupune linii la nivelul carosabilului (dar delimitat clar de carosabil cu marcajele specifice sau elemente in relief), ca sa nu "arestezi" autobuzul pe tot traseul tramvaiului, neputand sa paraseasca liniile (conform propriului traseu in portiunile necomune cu tramvaiul) spre zona carosabila din cauza diferentei de nivel. Cine a folosit termenul culoar unic pentru Iancului e clar ca nu a stiut ce e acolo sau executia nu a tinut cont de proiectul care chiar a continut un culoar unic, caz in care nu trebuia receptionat (dar s-a receptionat deci...)! PMB stie.

Pe Iancului trebuia sa fie greentrack exact la fel ca pe Pantelimon, niste idioti politici/municipali probabil s-au opus pe cine stie ce motive aberante, unul dintre ei presupun ca este DIP junior, care a si candidat la PS2 si este in mod curent viceprimar (daca nu ma insel prea tare) si avea cabinetul de parlamentar pe Sos. Iancului intr-o vila din aia gen duplex, probabil ii era greu sa mearga cu masina 300 de metri pana unde putea sa intoarca la o trecere la nivel cu greentrack-ul.
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde ADY881 » Lun 06 Noi 2017, 12:53

Mersi de raspuns.

Voi mai pune o intrebare de clarificare, doar ca la topicul aferent.

Si vreau sa mai fac o clarificare, nu ai de ce sa ma dispretuiesti (am trecut la tu, daca nu este o problema) ca m-am implicat prin politica, caci eu foloase de acolo nu am tras, deci eu nu-s politruc chiar de loc. Ca acolo sunt asa personaje, care acum lucreaza prin ministere ,sunt sefi, consilieri de ministri sau trag alte foloase, asta da, dar asta nu este cazul meu, eu sunt 0 in politca si in partidul din care fac parte, dopvada statutul meu social de sarac cu job, si locul meu de munca care este de casier la hipermarket, desi eu am si diploma de inginer.
Adica eu sunt pe acolo, dar politruc nu-s.

Pardon de off top.
Avatar utilizator
ADY881
 
Mesaje: 43
Membru din: Sâm 04 Ian 2014, 22:18

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde Dr2005 » Lun 06 Noi 2017, 20:25

ADY881 scrie:Apropo am o întrebare de ordin general, dacă autobuzele MB Citaro care au în lățime 2,55m nu încap pe linia de tramvai(numit și culoarul unic) de pe Iancului, dacă PMB cumpără prin un miracol tramvaie franțuzești Alstom Citadis de 2,65m vor încăpea pe liniile din București?


Nu atât că nu încap, dar Codul Rutier nu permite ca refugiile de tramvai să fie depăşite prin stânga de vehiculele pe pneuri, cu excepţia vehiculelor cu regim de circulaţie prioritar, aflate în misiune. Până nu se modifică Codul Rutier, poate RATB să facă benzile late şi de 20m. Iar dacă se va modifica legea pentru ca linia de tramvai să poată fi definită ca bandă pentru transport public, atunci pe ea va putea circula tot transportului public, adică şi cursele regulate speciale (convenţii), cursele ocazionale, cursele regulate de orice fel (inclusiv preorăşeneşti) şi taxiurile licenţiate, nu doar de autobuzele RATB.

T4R = 2200 mm
V3A = 2390 mm
Rathgeber P3.16 = 2350 mm
Bucur LF = 2450 mm
Dacă s-o cumpăra ceva nou, probabil nu se va depăşi lăţimea unui Bucur LF. Oricum, tot ce se comandă se face pentru reţeaua existentă, chiar dacă pot apărea cazuri ca la metrou, când s-a constatat că infrastructura nu era conformă cu standardul de referinţă :lol: , asta după ce se impusese producătorului să respecte acel standard. Să vedem şi lăţimea câtorva tramvaie noi de prin alte oraşe:
- Siemens Combino Supra - Budapesta: 2400 mm
- Pesa Swing - Sofia: 2350 mm
- Bombardier Flexity Outlook - Bruxelles: 2300 mm
- Pesa Fokstrot - Moscova şi Kiev, pe ecartament de 1524 mm: 2500 mm
- Skoda 15T - Riga, 1524 mm: 2500 mm
- Skoda 30 T - Bratislava: 2480 mm
Avatar utilizator
Dr2005
Site Admin
 
Mesaje: 2711
Membru din: Dum 21 Oct 2012, 22:25
Localitate: Bucureşti, Sector 6, Drumul Taberei

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Vin 10 Noi 2017, 22:52

Iluminatul (nou) din rondul Delfinului va bate toate recordurile drept cel mai lung... travaliu municipal ever. :mrgreen:
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Vin 24 Noi 2017, 22:28

Luxtenii au laat-o moarta cu finalizatul iluminatului in rondul Delfinului si pe tronsonul Delfinului-Fundeni. Ma intreb cu ce i-or incalzi luminitele de sarbatori de pe centru pe riveranii de pe Pantelimon care au stat in bezna cronica cativa ani. Sau mai mult, pe cei de pe Doamna Ghica nou, unde iluminatul a fost omorat de nou in timp record de soferii inconstienti si vandali & ciorditori de curent, dupa ce s-a dat drumul circulatiei si este mort in continuare nu se stie pentru cat timp.
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Mie 29 Noi 2017, 22:39

Eee... alta viata! O sosea Pantelimon de nerecunoscut (in sensul bun). Politia a matrasit stationatii si parcatii pe banda 1 ambele sensuri intre Fundeni si Granitul. Rezultatul... se vede!
P.S. "Sa se dea cate unul sa ajunga la toti" vorba reclamei. Cam asa zic eu ca trebuie procedat cu locurile de parcare. Iar cine vrea sa stea la bloc dar sa aiba de la 1 autoturisme in sus... sa le parcheze pe luna, pe marte sau oricune o gasi loc fara sa obtureze circulatia! Sunt imbecili in orasul asta care stau in 2-3 camere, au un aragaz, o masina de spalat, un frigider si aspirator si 4 autoturisme! :evil:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

La Granitul... marele gropan a fost vaduvit si de cele cateva catrafuse radioane care mai erau pe acolo> Acum e complet pustiu. Decie clar... mai vorbim secolul viitor. :twisted:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Intrarea spre Cora.
Imagine

Intre timp... in zona au nceput sa rasara alte porcarele...
Imagine

Imagine

Nota de subsol: phUTI semafoarele model nou sunt... Semaforul mare de la Granitul sens Spital are (deja) culoarea rosie moarta. Asta ca apropo la faptul ca ieri am punctat ca semaforul mic de la Sudului-Mol are culoarea rosie moarta.
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Vin 16 Mar 2018, 21:59

Sos. Pantelimon s-a transformat in Sos. BigBrother! De la Delfinului la Granitul din 50 in 50 de metri pe trotuare este cate un stalpisor de 3 metri inaltime pe care sunt montate cate doua camere video! Deci nu exagerez, din 50 in 50 metri! Cred ca in total sunt mai multe camere pe 3 interstatii de tramvai decat in tot metroul Bucurestean. Capodopera phUTI desigur. :twisted: In statia autobuzelor Morarilor/Fundeni de pe Soseaua Pantelimon e si mai misto, sunt 4 camere intr-un interval de distanta de doar 20 metri! O sa incerc zilele viitoare sa va arata cretinismul implementat, in imagini.
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Vin 16 Mar 2018, 22:05

Astia cu M5 or sa se trezeasca cu catrafusele in strada daca o mai lalaie mult. Titan Mar s-a apucat sa-si faca PUZ pentru actuala organizare de santier din Sos. Progresului (cea cu intrare prin 13 septembrie). :lol: :mrgreen:
Si tot din acelasi puz mai vedem niste chestii interesante, ca de exemplu ceva pasaj subteran!

Imagine

Imagine

Imagine

In alta ordine de idei, singura noutate absoluta este ca s-a excavat, s-a turnat betonul de egalizare si a inceput armarea planseului accesului E (Valea lui Mihai) de la RD. La acces D (RD3) mai lipseste unul din cei 3 parapeti, la acces A armarea a mers lent de tot, betoanele lipsesc.

La PDT aia se joaca de-a termoficarea, au inceput 3 fronturi dar in prezent lucreaza pe unul singur.
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Joi 06 Dec 2018, 23:37

Memorabilia, in cinstea iminentei "morti" a flick-ului.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Dum 10 Feb 2019, 22:48

Duamna ar trebui sa-l roage pe Baluta sa-i faca la Granitul o parcare din aia ca la Piata Sudului. :twisted:
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde AndreiSYA » Dum 02 Iun 2019, 03:50

Dar până la urmă, ce se petrece cu acest șantier? Pentru că eu nu văd picior de muncitor pe el când trec prin zona Cora Pantelimon. Adică pe bune, chiar așa? Doar promisiuni și vorbe aruncate în vânt? Stau și mă întreb dacă până la ora actuală, nu s-a găsit nici o firmă serioasă care să se apuce de proiectul ăsta. Probabil s-o fi găsit, dar nu se știe care o fi motivul pentru care nu se apucă de treabă.
Avatar utilizator
AndreiSYA
 
Mesaje: 931
Membru din: Sâm 09 Mar 2019, 23:11
Localitate: Ilfov

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Dum 02 Iun 2019, 10:08

Ce sa se intample? Radion nu mai exista, mare parte din mijloacele mobile (basculante, finiasoare de asfalt) cred ca le-a cumparat Baluta pentru ADP4, pe phUTI nu-i vrea duamna ca ii 'baga spaga cu forta in buzunar'...
Deci situatia de la Granitul este similara cu situatia de la AeroBaneasa: constructor in insolventa, disparut, primaria se face ca lucrarea nu mai exista, a disparut intr-un stat paralel.
Si cand te gandesti ca Primaria trebuia de fapt sa reconstruiasca tramvaiul pe Basarabia deoarece prin Pantelimon urma sa intre M5... Dar niste oameni de stat foarte capabili si patrioti au zis ca mai bine sa lasam 'dictatura de dezvoltare' si sa ne punem pe petreceri centenare, vizite papale, catedrale si asa mai departe... Probabil se va incerca reincalzirea ciorbei acum dupa alegeri dar nu cred ca vor mai fi doritori sa preia contracte de durata mai mare de 2 ani, dat fiind faptul ca guvernele par sa nu reziste mai mult de atat...
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Vin 16 Aug 2019, 21:38

Din septembrie 2016 de cand a aparut afisul ala cu parcarea supraterana de la Granitul care va veni sa inlocuiasca optiunea initiala de parcare subterana... MIRACOL, azi primele semne de miscare!!! Deja cred ca stiti ca primareasa a spus ca a dat ordinul de incepere a lucrarilor si iata ca azi... au inceput prin... aducerea de bude de plastic! :P :mrgreen:
P.S. Parca au mai taiat si cateva din balarii...
Fişiere ataşate
IMG_20190816_143253.jpg
IMG_20190816_143547.jpg
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Şos. Iancului şi Şos. Pantelimon

Mesajde 133 » Lun 26 Aug 2019, 21:44

Yellow track by PS2/PMB! Ma intreb de ce pe Rebreanu este totusi green track, poate din cauza de PS3?
La parcarea de la Granitul inca bate vantul. :evil:
Fişiere ataşate
IMG_20190826_131200.jpg
IMG_20190826_131346.jpg
IMG_20190826_131733.jpg
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Infrastructura mijloacelor de transport in comun

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron
Acest site foloseşte cookie-uri - Termeni şi condiţii de utilizare
Powered by Dr2005