Transportul în comun în Iaşi este efectuat de către Regia Autonomă de Transport Public Iaşi, unitate aflată în subordinea Consiliului Local Iaşi.
Traseele - după cum sunt prezentate pe site:
Tramvaie:
1 : Rond Copou – Universitate - Tg.Cucu - Podu Ros - Baza 3 - Tatarasi – Tg.Cucu - Rond Copou
2 : Rond Canta – Gara - Podul de Piatra - Podu Ros – Baza 3
3 : Billa - Gara - Piata Unirii - Tg.Cucu - Tatarasi - Rond Dancu
5 : Rond Dacia - Podul de Piatra - Podu Ros - Baza 3 -Tutora
6 : Rond Dacia - Gara - Billa - Piata Unirii - Tg.Cucu
7 : - sensul spre Baza 3: Rond Canta - Gara - Piata Unirii - Tg. Cucu - Tudor Vladimirescu - Baza 3
- sensul spre Canta: Baza 3 - Tudor Vladimirescu - Tg. Cucu - Piata Unirii - Vointa - Billa - Rond Canta
8 : Rond Copou - Universitate - Tg. Cucu - Tudor Vladimirescu - Baza 3
11 : Rond Dacia - Podul de Piatra - Gara Internationala - Piata Nicolina - Baza 3 - Tatarasi Nord
13 : Rond Copou – Universitate - Tg.Cucu - Tatarasi - Baza 3 - Podu Ros - Tg.Cucu - Rond Copou
Autobuze:
19 : Rond Canta - Gara - Podu de Piatra - Podu Ros - Frigorifer - Blocuri Cetatuia - Bazar - CUG I
28 : Triumf - Universitate - Tg.Cucu - Podu Ros - Gara Internationala - Piata Alexandru cel Bun - Dacia
30 : Rond Canta - Gara - Podul de Piatra - Gara Internationala - Piata Nicolina - Frigorifer - Bucium
30b : Carrefour ERA - Rond Canta - Gara - Podul de Piatra - Gara Internationala - Casa Sindicatelor - Frigorifer - Bucium
41 : Rond Copou - Universitate - Tg.Cucu - Podu Ros - Tehnopolis
41b : Triumf - Universitate - Tg.Cucu - Podu Ros - Tehnopolis - Blocuri Ciurea
42 : Rond Copou - Independentei - Elena Doamna - Tudor Vladimirescu - Primaverii - Frigorifer - Poitiers - CUG I
43 : - sensul spre CUG I: Rond Pacurari - str. O. Bancila - sos. Arcu - str. Arcu - Piata Unirii - str. Cuza Voda - str. George Enescu - Tg. Cucu - Elena Doamna - Tudor Vladimirescu - Primaverii - Frigorifer - Poitiers - CUG I
- sensul spre Pacurari: CUG I - Poitiers - Frigorifer - Primaverii - Tudor Vladimirescu - Elena Doamna - Independentei - b-dul Carol I - str. Toma Cozma - str. Pacurari - Rond Pacurari
43c : - sensul spre CUG I: Carrefour ERA - Pacurari - str. O. Bancila - sos. Arcu - str. Arcu - Piata Unirii - str. Cuza Voda - str. G. Enescu - Tg. Cucu - Elena Doamna - Tudor Vladimirescu - Primaverii - Frigorifer - Poitiers - CUG I
- sensul spre Carrefour ERA: CUG I - Poitiers - Frigorifer - Primaverii - Tudor Vladimirescu - Elena Doamna - Independentei - b-dul Carol I - str. Toma Cozma - str. Pacurari - Rond Pacurari - Carrefour ERA
46 : - sensul spre Rond Bucium: Rond Pacurari - str. O. Bancila - sos. Arcu - str. Arcu - Piata Unirii - str. Cuza Voda - str. G. Enescu - Tg. Cucu - Tudor Vladimirescu - Primaverii - Frigorifer - Rond Bucium
- sensul spre Pacurari: Bucium - Frigorifer - Primaverii - Tudor Vladimirescu - Elena Doamna - Independentei - b-dul Carol I - str. Toma Cozma - str. Pacurari - Rond Pacurari
- intre orele de varf circula pina la Han Trei Sarmale
Microbuze:
14b : Blocuri Ciurea – Primaria Ciurea - Scoala Generala Piciorul Lupului
20 : - sensul spre Tg.Cucu: METRO - Carrefour ERA - Rond Pacurari - str.O.Bancila - sos.Arcu - str.Arcu - Piata Unirii - str.Cuza Voda - Tg.Cucu
- sensul spre METRO: Tg.Cucu - Independentei - b-dul Carol I - str.Toma Cozma - str. Pacurari - Rond Pacurari - Carrefour ERA - METRO
Pe lângă RATP, în oraş mai operează şi S.C. Unistil S.R.L., având câteva trasee de autobuze şi dube:
27 : Tatarasi Nord - Baza 3 - Frigorifer - Poitiers - CUG I - Tehnopolis (un autobuz la 30 min circula la Blocuri Ciurea)
29 : - sensul spre Podu Ros: Tomesti - Rond Tutora - Baza 3 - Frigorifer - Podu Ros
- sensul spre Tomesti: Podu Ros - Tesatura - Baza 3 - Rond Tutora - Tomesti
44 : - sensul spre Rond Dacia: Tehnopolis - CUG I - Frumoasa - Gara Nicolina - Piata Alexandru cel Bun - sos.Nationala - Piata Dacia - Rond Dacia
- sensul spre Tehnopolis: Rond Dacia - Zimbru - Piata Alexandru cel Bun - Gara Internationala - Frumoasa - CUG I - Tehnopolis (un autobuz la 30 min circula la Blocuri Ciurea)
121 : Tatarasi Sud - Spitalul Sf.Maria - Bucsinescu - T.Vladimirescu - Cotnari - Podu Ros - Gara Internationala - Piata Alexandru cel Bun - sos.Nationala - Piata Dacia - Rond Dacia
6b : -sensul spre Breazu: Rond Dacia - Gara - Piata Unirii - Independentei - Rond Copou - Breazu
- sensul spre Dacia: Breazu - Rond Copou - Piata Eminescu - Gara - Rond Dacia
18 : - sensul spre Carrefour: Tatarasi Sud - str. Aurel Vlaicu - str. Aviatiei - str. Holboca - str. Ignat - Tatarasi Sud - Piata Chirila - str. Eternitate - Podu de Fier - Tg. Cucu - Independentei - b-dul Carol I - str. Toma Cozma - str. Pacurari - Rond Pacurari - Carrefour ERA
- sensul spre Tatarasi: Carrefour ERA - Rond Pacurari - str. O. Bancila - sos. Arcu - str. Arcu - Piata Unirii - str. Cuza Voda - str. G. Enescu - Tg. Cucu - Podu de Fier - Bucsinescu - Spitalul Sf. Maria - Tatarasi Sud
Tarife - LINK
Una călătorie - 2 RON
Set 10 călătorii - 19 RON
Abonament o zi - 8 RON
Abonament toate liniile o lună - 120 RON
Titlurile de călătorie se pot achiziţiona şi prin SMS, la numărul 7494 (doar în reţelele Orange şi Vodafone)
- o calatorie simpla: 0,4 euro + TVA
- liber la purtator valabil 90 min: 0,8 euro + TVA
- abonament de o zi: 1,55 euro + TVA
SMS-ul de comanda este gratuit pentru clientii Vodafone si costa 0,05 eur + TVA pentru clientii Orange .