Vandalizarea vehiculelor RATB

Ştiri şi evenimente referitoare la transportul în comun din Bucureşti şi Judeţul Ilfov

Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde 133 » Lun 13 Feb 2017, 20:41

Cazul concret, de care stie toata lumea dar nu se face nimic in sensul stoparii fenomenului: Depoul Colentina.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB.

Mesajde 133 » Lun 13 Feb 2017, 20:45

Continuarea.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde 133 » Dum 12 Mar 2017, 19:44

Imagine

Imagine
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde 133 » Joi 26 Sep 2019, 22:17

Cu permisiunea colegilor mai sensibili la limbaj colorat... ANIMALE TURBATE SI DROGATE! :evil:
#6329. Si e chiar mai mult decat ce am cuprins in poza.
Fişiere ataşate
IMG_20190926_224035.jpg
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde AndreiSYA » Joi 28 Noi 2019, 14:56

Deci nu pot să cred așa ceva. Bine acum fie vorba între noi, era de așteptat. Și Mercedes-urile au fost făcute la fel după nici un an...să analizeze camerele de supraveghere din interior...și pus să curețe cu limba apoi.
Avatar utilizator
AndreiSYA
 
Mesaje: 931
Membru din: Sâm 09 Mar 2019, 23:11
Localitate: Ilfov

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde Dr2005 » Joi 28 Noi 2019, 19:08

Multe sunt aşa... vandalii nu ţin cont de marca autobuzului/troleibuzului/tramvaiului.
De exemplu, 6347 are o anumită parte a corpului desenată în spate.
Avatar utilizator
Dr2005
Site Admin
 
Mesaje: 2711
Membru din: Dum 21 Oct 2012, 22:25
Localitate: Bucureşti, Sector 6, Drumul Taberei

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde 133 » Joi 28 Noi 2019, 23:42

#228 a fost "pictat" masiv exterior pe partea cu usile, a fost curatat rasol si arata INFECT!
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde ciprian24 » Lun 28 Sep 2020, 12:09

Majoritate sunt pictate si desenate, dar si ele arata jalnic la exterior si in interior.
ciprian24
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie 23 Sep 2020, 14:40

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde 133 » Lun 28 Sep 2020, 21:41

Faptul ca sunt decrepite si jegoase de buna gestiune a ex-regiei actualmente societate comerciala subfinantata cronic ani de zile nu inseamna ca trebuie sa arate si ca toate gangurile pline de pi*at si fe**le de aurolaci, plimbate prin tot orasul. Nu cred ca un om normal la cap ar vrea ca asa sa arate cotidianul. Pe acesti "artisti" care abunda de timp liber (si bani pentru "tempera") sa haladuie orasul spre a "decora" cladiri "in paragina" pana la urma nu-i opreste nimic sa-si cumpere un autoturism sau un van sau un autobuz personal si sa-l repicteze saptamanal si sa si-l plimbe prin oras, pe unde li se pare fezabil, pe cheltuiala lor.

Pentru calatorii fraudulosi se emite suprataxa. "Operele de arta" ale astora merg de asemenea clandestin.
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde AndreiSYA » Vin 29 Ian 2021, 04:56

Dar stau și ma întreb, pe ăștia nu-i prinde nimeni? Nu-i sancționează nimeni? De ce mai au camerele alea în interior? Nu se vizualizează după întrarea mașinii în autobaza/depou?
Avatar utilizator
AndreiSYA
 
Mesaje: 931
Membru din: Sâm 09 Mar 2019, 23:11
Localitate: Ilfov

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde Dr2005 » Vin 29 Ian 2021, 12:13

Degeaba te uiţi pe imagini, că nu poţi folosi imaginile pentru identificare decât în cazuri penale, la solicitarea instanţei. Nu se pot folosi imaginile din camerele de supraveghere pentru recunoaştere facială (de ex. compararea cu bazele de date ale Poliţiei cu cei urmăriţi general), că se încalcă GDPR.
Avatar utilizator
Dr2005
Site Admin
 
Mesaje: 2711
Membru din: Dum 21 Oct 2012, 22:25
Localitate: Bucureşti, Sector 6, Drumul Taberei

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde AndreiSYA » Dum 31 Ian 2021, 07:46

Multumesc pentru lamurire....
Avatar utilizator
AndreiSYA
 
Mesaje: 931
Membru din: Sâm 09 Mar 2019, 23:11
Localitate: Ilfov

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde 133 » Lun 22 Mar 2021, 22:12

Sa-l chemam pe 'nea Talpan sa curete? :|
P.S. Un Kent oarecare din 182.
Fişiere ataşate
P_20210322_175121.jpg
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde AndreiSYA » Sâm 03 Apr 2021, 07:45

Deja era de asteptat sa vedem asa ceva. Nu suntem in stare sa pastram absolut nimic...
Avatar utilizator
AndreiSYA
 
Mesaje: 931
Membru din: Sâm 09 Mar 2019, 23:11
Localitate: Ilfov

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde ADK » Lun 05 Apr 2021, 00:24

Pe mine mă și amuză să văd Bucureștiul capitală ”UE” și aceiași oameni care trăiesc în legea (sau jungla) lor de când îi știu...
Nu zic că la mine e ultra-civilizație, dar oricum nu compari ~432.000 de locuitori (pe județ, adică 6.100 km²) cu ~1.883.000... pe aproape 230 km² (+ jud. Ilfov și toți ”vizitatorii” să le zic așa, mă refer studenți din alte județe etc).
ADK
 
Mesaje: 313
Membru din: Lun 19 Oct 2020, 16:53

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde AndreiSYA » Lun 05 Apr 2021, 17:52

Cam asta le este educația primita, gândirea pe care o au, bunul simt, și aia "7 ani de prostie", pardon, "7 ani de acasă"...
Avatar utilizator
AndreiSYA
 
Mesaje: 931
Membru din: Sâm 09 Mar 2019, 23:11
Localitate: Ilfov

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde ADK » Vin 09 Apr 2021, 22:40

Din păcate asta se întâmplă cel mai des într-un oraș doar mare, de tip București, unde, fără să jignesc, sunt venite toate ”adunăturile”. Ăsta e un motiv din vreo 10, din care am preferat să plec, pe lângă celelalte motive care oricum mă obligau să fac asta. Nu zic că Buzăul, fie că vorbesc de oraș sau județul în sine, dă un așa ”mare” exemplu, pentru că oricum oamenii de aici, dacă aș face un calcul, nici nu prea folosesc transportul, fie el public sau privat. Probabil ăsta este și unul dintre motivele pentru care, cabina complet închisă nu s-a considerat așa necesară, iar dacă nu sunt bani, să se vândă cele 2 Dusteruri pentru director și RU, să vină și ei cu mașinile personale la lucru, ca și restul angajaților după ce s-au scos serviciile de noapte.
Bucureștiul din cauză că are o strânsă legătură și cu jud. Ilfov, mai toate ”speciile” s-au adunat în oraș (chiar dacă unii au plecat, dar populația nu pare deloc să scadă, că blocurile construite de la noul Lidl pe bd. Metalurgiei spre PGB și IMGB trebuiesc vândute cuiva, nu?), iar fiecare are o educație între nu și nu prea. Și când o ”comit”, trebuie să-i prinzi și să-i obligi să muncească în folosul comunității, fără dreptul la nimic alimentar, iar dacă refuză, că doar e democrație, trimiși la răcoare pentru câteva luni, că nu faci nimic cu actualele legi de 2 bani. Zici să te muți în București, pentru cei trăiți prin cine știe ce coclauri, dinafară frumos dar practic mai bine în munți. Problema e la unii că nu se descurcă prin zone gen Siriului, că nici eu n-am fost ”ocolit” să nu fiu întrebat de unii, din București, cum mă descurc în Buzău, dar mai ales într-o comună, că Buzăul cei drept a fost mult timp pe locul 1 la somaj pe țară. Păi, nici nu speram atât de bine, e drept că am schimbat 2-3 locuri până aici, poate că soția a avut norocul să ocupe locul ca manager la o mică firmă de construcții locale, iar eu la o firmă de dezmembrări dintr-o comună învecinată, doar să nu vrei nu-ți poți asigura pâinea pe masă, indiferend de loc.
Ultima oară modificat de ADK pe Vin 09 Apr 2021, 22:48, modificat 1 dată în total.
ADK
 
Mesaje: 313
Membru din: Lun 19 Oct 2020, 16:53

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde 133 » Vin 09 Apr 2021, 22:46

Ceausescu si poporul, Ceausescu si poporul! :twisted: Tati, matale trebuie sa faci multe dusuri reci cum am facut eu iarna asta ca sa te trezesti un pic. Succesuri. :ugeek:
De pus la munca i-au mai pus si altii fortat si pe toti, dar mai mult isi dadeau cu stangul in dreptul si mureau in accidente de munca de care evident nomenclaturii n-avea cum sa-i pese. Niste biete suflete care mai aveau o noima trebuiau sa duca in carca restul colectivului habarnist care culmea mai umbla si cu fitile si turnatoria. Ai putintica rabdarica sa vezi ce pateste China cand va fi produs pe stoc de toate in cantitati monumentale si nu va mai cumpara nimeni nimic de la ei. Huaweiul cu 50 de camere nu tine nici de foame nici de cald nici nu poti sa-ti astupi complet botul cu el ca sa nu iei covit.
Am avut eu o colega importata care pe langa ca se bucura de chiria subventionata de PMB prin gigacalorie se mira ca n-o imprumuta nimeni cu bani, desi sunt banci la fiecare colt de strada. Ea dorea imprumuturi de la persoane fizice cu zero inscrisuri. Imagine that! :ugeek:

P.S. Ptiu :evil: e, nu era de ajuns nationalismul, acum avem si localism.
Ultima oară modificat de 133 pe Vin 09 Apr 2021, 23:32, modificat de 3 ori în total.
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde ADK » Vin 09 Apr 2021, 22:55

Nu înțeleg ce-i greșit în cele scrise. Am auzit și eu că n-a prea fost căldură în București, că mulți depind în continuare de RADET, cum și Buzăul a depins de RAM, care acum e aproape desființat, iar lumea a fost obligată să-și instaleze centrale că așa a vrut primarul. Deși sunt din '97, evident că nu am prins unicul partid, unii zic că era mai bine, alții nu. Eu unul cred că era mai disciplină, și nu mii de patroni, toate inteprinderile aparțineau de stat, față de azi...
Ultima oară modificat de ADK pe Vin 09 Apr 2021, 22:57, modificat 1 dată în total.
ADK
 
Mesaje: 313
Membru din: Lun 19 Oct 2020, 16:53

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde 133 » Vin 09 Apr 2021, 22:56

N-a fost caldura, din cauza ca o MELTEANCA a preferat sa ne cheltuie banii pe catedrala si alte chestiuni... turcesti... :ugeek:
Partea nasoala este ca centrala de apartament nu se preteaza pentru Bucuresti, fondul de blocuri construit este enorm, am trai in smog.
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde ADK » Vin 09 Apr 2021, 22:58

De ce am impresia că are o legătură și cu actualele zeci de blocuri, dacă și pe alea le-au conectat la RADET? Păi centralele sunt foarte scumpe, undeva la vreo... 10.000 lei cu tot cu mâna de lucru. N-o să-ți dea nimeni din cine știe ce fonduri bani pentru așa ceva, defapt, în Buzău cel puțin a existat o modalitate de a-ți pune centrală ”moca”. Trebuia să îndeplinești niște criterii de te durea capu'...
ADK
 
Mesaje: 313
Membru din: Lun 19 Oct 2020, 16:53

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde 133 » Vin 09 Apr 2021, 23:02

Nu se mai conecteaza nimic la RADET ca nu mai are cum, comitetul planificarii de stat nu mai exista sa dispuna "cresteri de capacitati". Si nu se poate reveni la formula aceea daca a sucombat natural. Indiferent cat de rau ii sperie pe unii libertatea si individualitatea.

Tranzitia capitalului de la stat la privat trebuia insotita de o tranzitie tehnica cu norme tehnice clare. Banii au trecut la toti neicanimenii si smenarii iar functionarea tehnica a urbei, judetului, tarii, au ramas in plata domnului, pentru ca nenii cu banii au mers in continuare in linia comunista cu asteptarile ca or sa faca altii munca gratis (aka munca patriotica). Fiare veeeechi! :evil:
P.S. Eu cred ca in ziua de azi orice om are asteptari mai mari intr-o viata decat "sa puna paine pe masa", nu traim in secolul 18.
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde Dr2005 » Mie 14 Apr 2021, 13:01

133 scrie:Ai putintica rabdarica sa vezi ce pateste China cand va fi produs pe stoc de toate in cantitati monumentale si nu va mai cumpara nimeni nimic de la ei. Huaweiul cu 50 de camere nu tine nici de foame nici de cald nici nu poti sa-ti astupi complet botul cu el ca sa nu iei covit.

De ce crezi că China a ,,sprijinit" atâtea state pe care noi le-am clasifica drept ,,în curs de dezvoltare"? Muntenegrul e ultimul dintr-o listă destul de lungă de state în care chinezii au ,,investit" cu garanţii de stat. Evident, statele nu au putut achita împrumuturile şi chinezii s-au făcut stăpâni şi pe proiect şi pe hălci întregi de teren, pe care, evident vor apărea ,,investitori" chinezi, în domenii imposibil de aplicat în UE momentan (fie din lipsa resursei, fie din motive de mediu), gen diamante, aur, argint, uraniu, gaze de şist, ulei de palmier, cărbune, litiu ş.a.. Mă rog, Muntenegrul a fost doar un cap de pod pentru investitorii chinezi în Europa (continuat cu Serbia şi, în curând, Ungaria). Mai mult, dacă marfa chinezească va fi trecută în acte prin Muntenegru, dispar şi potenţialele sancţiuni impuse chinezilor.

133 scrie:N-a fost caldura, din cauza ca o MELTEANCA a preferat sa ne cheltuie banii pe catedrala si alte chestiuni... turcesti..

Nu ştiu unde stai tu, dar la mine a fost căldură non-stop, de fapt inclusiv acum, când maximele bat spre 20 grade C, caloriferele duduie mai ceva ca în toiul iernii, de am ajuns să dorm cu geamurile deschise la perete, că pur şi simplu e prea cald.
Autobuze tot ne trebuiau, cele 1000 de Citaro sunt deja coapte şi fără astea 530 de autobuze noi ajungeam mai rău ca în 2011 ca parc (mă rog, acum că a venit iar Nenea Criţ, cică urmează reduceri masive de parc odată cu planificarea pe mai, mai ales la tramvaie). Iar faptul că s-au luat cu mentenanţă inclusă e un mare plus.
Avatar utilizator
Dr2005
Site Admin
 
Mesaje: 2711
Membru din: Dum 21 Oct 2012, 22:25
Localitate: Bucureşti, Sector 6, Drumul Taberei

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde 133 » Mie 14 Apr 2021, 13:13

Deci... nu mai cumparati cumparati hawei, cumparati haple shi matarola. Ca daca nu e unii e altii, cu aceleasi metehne in ale spionatului. :ugeek:
Imi si imaginez cum erau amenintati vesticii cu investitiile romanesti pe vremea lui Ceausescu. :twisted:

Eu stau pe planeta Berceni, racordata la CET Regresu. :ugeek:
Trebuie sa ma duc sa va mai pozez conducte vomitate pe afara ca sa va convingeti ca in unele cartiere chiar nu a fost caldura? E ditamai santierul in desfasurare acum pe Calea Rahovei intre Calea Ferentari si Odoarei. :ugeek:
Pana la ora asta madam sacaz sarma in c*r (si poate si dintre predecesorii ei) trebuia sa fie cu catusele pe maini pentru DETURNARE DE FONDURI de la serviciile publice VITALE catre catedrala irosirii neamului. Timpul va demonstra ca anumiti bucuresteni (mai batrani si mai bolnavi) au murit de hipocovidtermie in iarna 2020-2021.
Ultima oară modificat de 133 pe Mie 14 Apr 2021, 13:22, modificat 1 dată în total.
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde Dr2005 » Mie 14 Apr 2021, 13:19

133 scrie:Deci... nu mai cumparati cumparati hawei, cumparati haple shi matarola. Ca daca nu e unii e altii, cu aceleasi metehne in ale spionatului. :ugeek:

Dacă vrei Google Maps şi tot ce e bazat pe el (inclusiv InfoSTB), atunci nu mai cumpăra Huawei.
Avatar utilizator
Dr2005
Site Admin
 
Mesaje: 2711
Membru din: Dum 21 Oct 2012, 22:25
Localitate: Bucureşti, Sector 6, Drumul Taberei

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde 133 » Mie 14 Apr 2021, 13:23

Cu siguranta pozele pe care le postez au exif si nu e hawei in el. :)
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde Dr2005 » Mie 14 Apr 2021, 13:27

133 scrie:Nu se mai conecteaza nimic la RADET ca nu mai are cum, comitetul planificarii de stat nu mai exista sa dispuna "cresteri de capacitati". Si nu se poate reveni la formula aceea daca a sucombat natural. Indiferent cat de rau ii sperie pe unii libertatea si individualitatea.

Nu mai e obligatorie racordarea la RADET, foarte puţine blocuri noi sunt racordate la reţeaua de termoficare. În rest, numai centrale de apartament (nici măcar de bloc), ca să nu plătească dezvoltatorul fochist, verificări metrologice şi racordare la conductă mai groasă de gaz. Aşa... centrala de apartament costă până într-o mie de euro cu tot cu montaj şi dezvoltatorul şi-o acoperă din preţul umflat al apartamentului. Inspecţiile sunt în sarcina proprietarului, gazul vine pe aceeaşi conductă pentru gătit... şi după aia ne mirăm că durează 5 minute să fierbem apa pentru o cafea şi juma' de zi pentru o oală cu sarmale. La noi încă e ,,nou" trendul ăsta cu centralele de apartament, cele mai vechi au în jur de 20 de ani... numai că oamenii nu îşi permit să le schimbe, unele vor rămâne funcţionale şi 30 - 40 de ani, câtă vreme oricum nu le verifică nimeni, iar verificările anuale de gaz se pot şunta uşor cu un plic bine plasat. Şi vor începe să bubuie, evenimente ca ăsta nu vor mai fi o raritate. Dar na, câtă vreme încă sunt permise astfel de bombe în apartamente...

133 scrie:Cu siguranta pozele pe care le postez au exif si nu e hawei in el.

N-am verificat, că nu m-a interesat. La mine, după caz, au Olympus, Canon, Sony sau Xiaomi în EXIF.
Avatar utilizator
Dr2005
Site Admin
 
Mesaje: 2711
Membru din: Dum 21 Oct 2012, 22:25
Localitate: Bucureşti, Sector 6, Drumul Taberei

Re: Vandalizarea vehiculelor RATB

Mesajde 133 » Mie 14 Apr 2021, 13:36

Orice racord nou la retea nu ar putea fi proiectat decat de RADET, asa cum si racordul la apa si canal il transezi cu Apa Nova. Si curent si gaz tot cu distribuitorii.
RADET n-o sa mai proiecteze niciodata ceva complet nou. Au avut o fereastra de decenii in extindere, iti imaginezi ca nu mai au personalul necesar.

Anyway... cumpararea de autobuze noi pentru ca nu ne-am deranjat sa le intretinem si reparam pe cele vechi nu este fix o chestie de lauda, deoarece incurajeaza comportamentul de batjocura generala care a fost aplicat pe Citaro.
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04


Înapoi la Ştiri şi evenimente

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Acest site foloseşte cookie-uri - Termeni şi condiţii de utilizare
Powered by Dr2005