Rocar Autodromo

Despre autobuzele din Bucureşti

Re: Rocar Autodromo

Mesajde ADK » Mar 21 Dec 2021, 15:42

Sincer mi'e dor de acele vremuri... :cry: Le povesteam și unora prieteni cică pasionați (dar cam departe să știe ce treburi interne erau în RATB'ul de altădată, li se părea că erau ei nedreptățiți că nah, vorbeau doar din postura de călători de mers 20 de minute cu autobuzul pe zi astfel că am ajuns la concluzia că îmi omor gura degeaba, mai pe deplin înțelegea soția), când șoferii măturau cu călătorii pe jos iar astăzi mai au puțin (bine, nu chiar în București) să le pună covorul roșu, că ”clientul nostru, stăpânul nostru” - vorbă de Transbus Buzău. În anul curent șoferul unui DAC târgujean chiar a vrut să-l învețe pe un călător o lecție pe linia de Polata, respectivul s-a urcat de la gară doar cu chef de scandal și înjura într-una șoferul degeaba că el s-a săturat să meargă cu același autobuz de 30 ani (deși pare un nimic, dar să-l auzi într-una de la gară până aproape de Bârsești nu rezista nimeni). La Buzău în VDL am văzut călători măturând ei cu șoferul că nu le deschide ușa la semafor sau le atrage atenția cu masca (sau cu controlorii, mi-ar face plăcere să lucrez o perioadă ca controlor la ăștia dar nu mă mai duc la o societate de rahat ca asta), și afișe puse peste tot de garaj să suni în nu știu câte locuri dacă șoferul nu are pantofii făcuți sau se scarpină la dânsa. Și asta că au un director care nu știe cu ce se mănâncă transportul în comun iar despre călător nu știe că respect îl va primii doar dacă-l oferă el în primul rând, își achită călătoria și stă cuminte pe scaunul lui. Nici de șoferi nu ai ce zice că autobuzele sunt mereu la oră și sunt amabili cu toată lumea, doar că s-a cam uitat că nouă nu ne trebuie transportul în comun cu concepții ”din vest” cu jungla ”din est”, mai ales în București unde sunt toate ”adunăturile” și unde cabina separată te salvează în cele mai multe situații de toți drogații ăștia. :evil:
ADK
 
Mesaje: 313
Membru din: Lun 19 Oct 2020, 16:53

Re: Rocar Autodromo

Mesajde 133 » Mie 22 Dec 2021, 00:00

Mai deliram mult? Rabla kaput, end of story, goodbye, the end.
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/
Purcelul mov presedinte = inflatie 500%
Avatar utilizator
133
 
Mesaje: 5089
Membru din: Joi 07 Apr 2016, 22:04

Re: Rocar Autodromo

Mesajde ADK » Mie 22 Dec 2021, 01:59

Cine zicea de delirat... :roll: :lol:
ADK
 
Mesaje: 313
Membru din: Lun 19 Oct 2020, 16:53

Anterior

Înapoi la Autobuze

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron
Acest site foloseşte cookie-uri - Termeni şi condiţii de utilizare
Powered by Dr2005