Iluminat public

Discutiile privind serviciile publice ale Municipiului Bucuresti si ale judetului Ilfov

Re: Iluminat public

Mesajde 133 » Mar 05 Feb 2019, 13:53

Nu. Duamna a prelungit contractele acolo unde companiile munici-temporar-(i)legale nu s-au "dezvoltat" la capacitatea necesara pentru functionare. E valabil si cu Luxten. Oricum, Luxten este printre acele companii care au vazut in criza economica o oportunitate extraordinara de exploatare a personalului luat prin surprindere de recesiune si care nu avea alternative la momentul acela. Si ca atare, cum sunt si companiile de pe M5 de exemplu, sunt cu un picior in groapa. Sa le fie tarana grea! :mrgreen:
Oricum duamna guraliva se indreapta spre un sfarsit brutal al "carierei" politice, oracaind ca vrea mai mult buget fara sa fie in stare sa faca un lucru legal pana la capat. Inca o criza economica si chiar n-or sa mai gaseasca picior de electrician in Romania. :twisted:
P.S. Daca tot nu i-a iesit duamnei cu companiile, poate reinfiinteaza regiile autonome, incepand cu RGAB! :lol: :mrgreen:
https://www.flickr.com/photos/146817144@N02/

Give a good man fire power and he will never run out of people to kill.
133

Mesajde 133 » Sâm 09 Feb 2019, 00:21

Iluminatul din Bucuresti sucomba vazand cu ochii iar Compania Municipala de Intreruperi Periodice aduna luminitele de sarbatori de pe la Piata Unirii! :x
Intre timp la Luxten din 4-5 sesizari, daca se rezolva 1-2! O sa-i asasinez cu reclamatii, pe Noica e bezna de la Splai la Calea Plevnei. Culmea ca pe Stirbei situatia este identica tot intre Splai si Plevnei! :evil:

Daca ar fi sa-mi iau o seara sa acord atentie numai iluminatului cred ca as strange material pentru 50-60 de reclamatii, numai de pe artere mari, ca pe stradute cand s-au ars sursele de lumina pai arse au ramas! Su puna mana sa trimita si ei personal in recunoastere, sunt bulevarde intregi unde lampile cu sodiu si-au depasit durata de viata estimata si lumineaza extrem de slab sau deja fac orga de lumini.

133

Mesajde Dr2005 » Sâm 09 Feb 2019, 16:11

Ar trebui umblat şi la ora de stingere a luminilor... care e între 7 şi 7:30, deşi încă e întuneric afară la ora aia.
Dr2005
Site Admin

Mesajde 133 » Dum 10 Feb 2019, 22:33

Cutitul de Argint, golaneala, lucrare de nici 2 ani, cabluri si stalpi noi, gramada de stalpi nefunctionali.
Str. Justitiei, golaneala, idem Cutitul de Argint.
Str. Cuza Voda, golaneala, idem Cutitul de Argint.
Ca sa nu mai pun Pantelimonul cu corpuri de iluminat refolosite din alte parti unde s-a pus led.

Panduri 92 nici urma de interventie.
Drumul Sarii, tot in zona Razoare, nici urma de interventie.
Soseaua Cotroceni, nici vorba, e beznache partial pe la Gradina Botanica si mai ales la intersectia cu Splaiul.
Sunt curios cat or sa le ia Noica si Stirbei.

Nu mai pun la socoteala cati stalpi pentru pietonal au fost avariati de crengi/copaci cazute/cazuti la ploaia inghetata in tot Bucurestiul si care vor ramane asa mult si bine.

133

Mesajde Dr2005 » Lun 11 Feb 2019, 01:35

133 scrie:Nu mai pun la socoteala cati stalpi pentru pietonal au fost avariati de crengi/copaci cazute/cazuti la ploaia inghetata in tot Bucurestiul si care vor ramane asa mult si bine.

Prin zona mea încă mai sunt vechii stâlpi din beton, scoşi din uz prin 2002, când au apărut cei din fibră de sticlă...
Dr2005
Site Admin

Mesajde 133 » Lun 11 Feb 2019, 09:24

Asa e prin multe zone din Bucuresti. Nu mai vorbesc de cazurile in care RATB a montat stalpi noi metalici cum a fost pentru troleibuzele Berceni-Unirii si Luxten s-a trezit sa-si mute consolele de pe stalpii vechi abia dupa 6-7 ani! Iar RATB a asteptat fix 6-7 ani dupa ei ca sa deoleze stalpii vechi! :twisted:

133

Mesajde 133 » Mar 12 Feb 2019, 23:32

Uha! Am o sesizare "rezolvata" in timp record de numai doua zile. Au aprins 3 stalpi pentru carosabil, stingand 3 stalpi pentru trotuar! :P

133

Mesajde 133 » Mie 13 Feb 2019, 21:22

Azi in premiera absoluta am fost sunat de la Luxten! :P Sa ma intrebe legat de o sesizare (din postul anterio) la Sincai. Le-am spus ca au aprins corpurile de iluminat pentru carosabil dar nu mai merg cele pentru trotuar! Le-au ginit, dar vad ca asta seara inca nu functioneaza.
Pe de alta parte astia pot sa te faca sa plangi de nervi. Am facut sesizare pentru Marasesti 42, 6 stalpi consecutivi cu 7 corpuri de iluminat (clar problema de alimentare). Am vazut asta seara ca le-au dat alimentare dar din cei 6 stalpi sunt 1 aprins, 1 stins, 1 aprins, 1 stins, 2 aprinsi. Si ma gandesc, dupa ce au reusit sa dea alimentare n-au sesizat ca doi au sursa de lumina arsa. Le-o pasa, nu le-o pasa... nu cred ca sunt adeptii principiului autosesizarii. Si acum ce sa fac? Sa faca alta sesizare si sa le zic, bai ati rezolvat sesizarea x dar numai partial? Sau ca la Sincai aprinzi 3 stingi alte 3?
Furthermore... sunt foarte multe cazul izolate, punctuale, in oras unde exista cate o sursa de lumina arsa. E greu si uneori imposibil sa retii numar de strada pentru fiecare in parte, daca nu fac riveranii sesizare nu se vor inlocui prea curand.
In ansamblu mi se pare o cauza pierduta.

P.S. Au inceput sa moara din corpurile de iluminat cu led de pe Cantemir, montate doar anul trecut. :evil:
P.S.2 Azi in zona de beznavhe din parcul Herastrau (sau Regele Mihai in caz ca suferiti dupa nume), adica la accesul din rondul Presei intrase un Logan de la Compania Municipala de Intreruperi Periodice si patru "workeri"... admirau peisajul...

133

Anterior

Înapoi la Serviciile publice din Municipiul Bucuresti si judetul Ilfov